top of page

Nieuwe serie illustraties - Beroemde naakten anders

  • Foto van schrijver: Margreet Feenstra
    Margreet Feenstra
  • 22 uur geleden
  • 2 minuten om te lezen

Ik weet niet hoe het jou in het museum vergaat, maar ik kan me de laatste jaren storen aan de disbalans tussen vƩƩl naakte vrouwen en weinig naakte mannen in de schilderkunst. En dat bracht me op het maken van een serie illustraties.


Na een speurtocht naar beroemde schilderijen met nimfen, Venussen (Veni?) en een trits onbekende blote dames, maakte ik een keuze. Hier toon ik een geĆÆsoleerde en decente Venus van Botticelli, met de edele delen keurig bedekt. De overige beroemde vrouwenportretten zijn explicieter van geslacht gewijzigd. Die zullen online waarschijnlijk niet overal door de ballotage komen. Ik hoop dat het woord 'naakt' nog wel kan.

Deze afbeelding mag niet zonder toestemming worden gebruikt
Deze afbeelding mag niet zonder toestemming worden gebruikt

Ik heb onder andere schilderijen van Botticelli, Goya, Van Gogh, Boucher, Modigliani als uitgangspunt genomen. Bij de techniek die ik gebruik - gescheurde en geassembleerde aquarelpapiersnippers - laat ik het toeval een grote rol spelen, en spontaniteit. Ik hecht meer aan suggestie dan aan precisie.


Wat roepen de beelden hierboven en hieronder bij jou op? Wat maakt een afbeelding van een mens tot een man of vrouw, mannelijk of vrouwelijk? Zijn dat (alleen) de geslachtskenmerken? Of (ook) de houding, uitdrukking, positie van de geportretteerde? En waarom zou het vrouwenlichaam in al die eeuwen zo vaak zijn gekozen om af te beelden? Welke opvattingen zitten daar achter? En verandert dat nu, omdat genderidentiteit niet meer alleen wordt gedefinieerd als man en vrouw?


Zonder culturele context, zonder uitleg, zie je toch in eerste instantie een naakte vrouw op die beroemde schilderijen. MƩt trouwens ook. Was het beroemde bloot vooral bedoeld voor de heteroman? En/of ook voor vrouwen die van vrouwen houden? Kan ik het zien als soft erotische plaatjes uit tijden dat er nog geen fotografie of AI was? En waar zijn de mooie blote mannen voor de heterovrouw?


Ik hoop hiermee een kleine bijdrage te leveren aan het recht trekken van naakte m/v in de kunst. Laat jouw reactie achter, want ik ben heel benieuwd wat dit bij jou oproept.


Deze afbeelding mag niet zonder toestemming worden gebruikt
Deze afbeelding mag niet zonder toestemming worden gebruikt

Ā 
Ā 
Ā 

Recente blogposts

Alles weergeven

Opmerkingen


bottom of page